:

Er det billigere at lave brød selv?

Oscar Deckow
Oscar Deckow
2025-06-19 19:23:29
Count answers: 3
Det er klart det nemmeste og man spare også den tid man skulle have brugt på at bage selv. Hvis du vil købe et rugbrød el. en pakke boller, så er den typiske pris på omkring 20-30 kr. når brødet ikke er på tilbud, og det er det vi skal finde ud af om gøres billigere hvis man bager selv. En brødblanding koster typisk mere end 20 kr. og ligger altså i samme prisleje som hvis du vil købe et færdigbagtbrød el. en færdigbagt pose boller. Laver du derimod din egen dej fra bunden af, så kan det måske godt betale sig, men igen det kommer an på så mange ting – ikke mindst hvilket brød du vil bage. Derfor har jeg delt undersøgelse op i rugbrød og boller herunder. Hvad koster det i strøm at bage boller og brød? Igen er der forskel på rugbrød og boller, da et rugbrød skal bages i noget længere tid end boller skal.
Eduardo Anderson
Eduardo Anderson
2025-06-19 16:20:10
Count answers: 7
At bage sit eget brød er et godt klassisk sparetip, og jeg siger jo, at hjemmebag luner to gange. Når det kommer ud af ovnen, og når du ser ned i din pung. Ifølge hendes beregninger vil kiloprisen på dit eget hvedebrød eller boller være på 5,33 kr. alt inkl., når du vel og mærke vælger tilbudsmel og almindeligt salt og gær. Vælger du at hælde kerner i dit brød, stiger prisen en lille smule, men så kan du glæde dig over, at tilsvarende købte kvalitetsboller, også koster ekstra. Hvis du i stedet vælger økologisk mel på tilbud, kommer prisen op på 9,33 kr. pr. kilo. Sammenlignet med de dyreste købte brød, der kan koste op til 123 kr. pr. kilo, er hjemmebag langt billigere. Selv når man tager strømforbruget med i beregningen, er hjemmebag stadig økonomisk fordelagtigt. Men hvis man har tid og lyst til at bage, kan man helt klart opnå en besparelse.
Lyla O'Hara
Lyla O'Hara
2025-06-19 15:30:38
Count answers: 5
Det billigste sunde brød er det, man selv kan bage. Ifølge beregninger fra Suhrs Madakademiet er prisen for et kilo hjemmebagt brød 20 kroner. Og hvis man bruger det billigste mel, er prisen halveret til en rund ti’er. Spiser I to kilo brød om ugen, kan besparelsen på bag-selv-cirkusset således være på mellem 1.000 og 3.000 kroner årligt.