Er det billigere at bage sit eget brød?

Vincenzo Schinner
2025-08-03 15:28:55
Count answers
: 3
Det er billigere: Selvom det kræver lidt tid og tålmodighed at bage sit eget rugbrød, så er det ofte billigere end at købe færdigbagte rugbrød i butikken.
Du kan spare penge ved at købe mel, frø og andre ingredienser i store mængder, og du kan også spare på emballage, da du ikke skal betale for indpakningen af det færdigbagte rugbrød.
Alt i alt er der mange gode grunde til at bage sit eget rugbrød.
Det kan være sundere, billigere, sjovere og bedre for miljøet end at købe færdigbagte rugbrød i butikken.

Lacey Doyle
2025-08-03 15:16:01
Count answers
: 0
Det billigste sunde brød er det, man selv kan bage. Ifølge beregninger fra Suhrs Madakademiet er prisen for et kilo hjemmebagt brød 20 kroner. Og hvis man bruger det billigste mel, er prisen halveret til en rund ti’er. Spiser I to kilo brød om ugen, kan besparelsen på bag-selv-cirkusset således være på mellem 1.000 og 3.000 kroner årligt.

Hilma Hand
2025-08-03 14:41:05
Count answers
: 6
Det er billigt at bage sit eget brød.
Det sparer på madbudgettet.
Også selvom du bager med økologiske råvarer.
Brug god, økologisk mel, store økologiske æg og find en stor bageskål frem, så er det slet ikke så svært at trylle lækkert brød frem hjemme i dit eget køkken.

Richard Schaefer
2025-08-03 13:49:33
Count answers
: 2
Du sparer penge i forhold til at købe det ved bageren.
Besparelse Du kan bage dit eget brød for næsten ingen penge, her er ca hvad mine brød koster at lave:
Grovbrød: 5-6 kr (besparelse på 25 kr i forhold til hos bageren)
Rugbrød: 7-9 kr (besparelse på min. 20 kr i forhold til bageren)
Boller: 0,5 kr pr bolle (5 kr besparelse i forhold til bageren)
Hvis vi regner med hvad vi i gennemsnit spiser på en uge (2 rugbrød, 1 grovbrød og 12 boller) sparer vi ca 125 kr pr uge på brød – 6500 kr på et år
Det kan altså virkelig godt betale sig at bage sit eget brød.

Sophia Dickinson
2025-08-03 12:35:10
Count answers
: 3
Det billigste købebrød af hvedemel jeg kunne finde forleden dag, var frosne mini-baguettes til 14 kr. pr kg. og blegt sandwichbrød til 15 kr. pr. kg.
Prisen for at de hjemmebagte boller er på 2,66 kr. pr. kg., hvis du bager med det billigste hvedemel.
Du kan faktisk bage 5,3 kg. hvedebrød eller boller for hver gang du køber et kilo af de billigste frost mini-baguettes.
Kiloprisen på dit eget hvedebrød eller boller er på 2,62 kr. når du vel og mærke vælger tilbudsmel og almindeligt salt.
Uanset hvordan man beregner det, er det hjemmebagte produkt billigere end det tilsvarende købte produkt.
Det er smag og behag om man vil bage eller købe sit brød.
Men hjemmebag luner to gange.
Når det kommer ud af ovnen og når du ser ned i din pung.

Dino Luettgen
2025-08-03 12:33:26
Count answers
: 2
At bage sit eget brød er et godt klassisk sparetip, og jeg siger jo, at hjemmebag luner to gange. Når det kommer ud af ovnen, og når du ser ned i din pung. Mange penge at spare. Ifølge hendes beregninger vil kiloprisen på dit eget hvedebrød eller boller være på 5,33 kr. alt inkl., når du vel og mærke vælger tilbudsmel og almindeligt salt og gær. Sammenlignet med de dyreste købte brød, der kan koste op til 123 kr. pr. kilo, er hjemmebag langt billigere. Selv når man tager strømforbruget med i beregningen, er hjemmebag stadig økonomisk fordelagtigt. Men hvis man har tid og lyst til at bage, kan man helt klart opnå en besparelse.

Nels Purdy
2025-08-03 12:08:39
Count answers
: 0
Når vi nu skal afgøre om det bedre kan betale sig at bage selv, så kommer det også an på hvordan man gør det og hvilke råvarer man bruger, samt hvilket brød man vil bage.
En brødblanding koster typisk mere end 20 kr. og ligger altså i samme prisleje som hvis du vil købe et færdigbagtbrød el. en færdigbagt pose boller.
Laver du derimod din egen dej fra bunden af, så kan det måske godt betale sig, men igen det kommer an på så mange ting – ikke mindst hvilket brød du vil bage.
Rugbrød skal bages i ca. 1 time I ovnen på X grader, hvilket svare til en omkostning i strøm på ca.
En bradepande med boller skal bages i ovnen i ca. 20 min ved 220 grader, hvilket svare til en omkostning i strøm på ca.
Derfor kan vi hurtigt udelukke at dette kan betale sig, da du udover brødblandingen også skal bruge tid og penge på at bage det.

Elise Abernathy
2025-08-03 12:07:23
Count answers
: 0
Det kan simpelthen ikke betale sig.
Det er virkeligt meget billigere at bage det selv.
Men her er det selvfølgelig et spørgsmål om prioritering, om man gider bruge den tid på at bage.
Men jeg bager alt hvores rugbrød og franskbrød nu.